HISTÓRIA

OBDOBIE 1896 - 1989

Začiatky ochotníckeho divadla v Kysuckom Novom Meste sa spájajú s rokom 1896, kedy kysuckí ochotníci uviedli svoju prvú premiéru. Ochotnícke divadlo potom, s väčšími i menšími prestávkami, fungovalo až do roku 1989, kedy sa divadelný súbor rozpadol. Svoj najväčší rozkvet zažívalo divadlo v Kysuckom Novom Meste najmä v druhej polovici minulého storočia. Medzi najúspešnejšie tituly tunajších divadelníkov patrili najmä hry slovenských autorov. V tej dobe mohli diváci vidieť naštudovania hier Ivana Stodolu Bačova žena, Čaj u pána senátora, Náš pán minister (1958), Marína Havranová, Palárikove Inkognito a Dobrodružstvo pri obžinkoch, ale i Sedem výkrikov na mori od Alejandra Casonu (1962) Levočskú bielu pani Móra Jokaiho (1967), Silvestrovskú noc Emila Braginského a Eldara Rjazanova (1975), Zlatý dážď Jána Soloviča (1976), Na každej koľaji nádej Jána Kákoša (1978), Vrabčie Lásky Petra Ševčoviča (1979), Starého zaľúbenca Jána Chalúpku (1980), Hľadanie v oblakoch, Surovô drevo a Kým kohút nezaspieva (1987) Ivana Bukovčana, Sólo pre bicie Osvalda Záhradníka, Štyri svadby na jednom pohrebe Sama Chalúpku a mnohé ďalšie inscenácie (napr. Chovanica, Bláznivá nedeľa, Bubeníčka, Jesenné husle, Klub starých mládencov, Líšky dobrú noc, Zbojníci).

K hereckým osobnostiam ochotníckeho divadla v Kysuckom Novom Meste patrili: Anton Bandura, E. Bielek, E. Bieleková ml., Jozef Birkus, G. Brodňan, Š. Budinský ml., Lýdia Capková, Ľubica Celingerová, Jozef Cigánik, Adolf Ciml, Tibor Čmilanský, I. Čuntala, Viera Daníková, I. Ďuranová, Ivan Gajdoš, Cyril Galvánek, Magda Golisová, M. Hazuchová, Júlia Chovaňáková, Jaroslav Jedinák, Anton Jochman, Dušan Klimek, Vladimír Klučka, A. Kocúrová, G. Kocúrová, Irma Kočmárska, Vladimír Kollár, V. Kotrč, Lenka Kotvasová, Ivan Kováčik, Katarína Kováčiková, Jaroslav Sergej Králik, Tibor Králik, A. Králiková, M. Kubík, J. Kultanová, Pavla Lacková, O. Lahutová, Stanislav Lahuta, Milan Lopušan, Vladimír Martinček, M. Matísek, D. Maťašovská, Július Maťašovský, Ladislav Maťašovský, Milan Michal, Jozef Mikolaj, Ján Olejník, František Omasta, Margita Pazdúrová, V. Poláčková, Imrich Raček, Cyril Starinský, Etela Starinská, Miloslav Suchánek, Marta Surá, Dana Ščambová, O. Špálová, Martin Štrba, P. Šurina, Katarína Švaňová, S. Tichý, Milan Tomčík, A. Veselý, A. Veselá.

Režijnú taktovku v tomto období držali Š. Kultan, Ľ. Ďurana, J. Čepela, Š. Veselý, V. Kohút, Cyril Starinský st., V. Katynská, K. Horniš, Anton Bandura, Vladimír Šupka, Štefan Mišovic, Antonín Navrátil, Anton Šulík st.

Za rozvoj ochotníckeho divadla v okrese Čadca boli v tejto dobe odmenení bronzovou, striebornou a zlatou medailou Jána Palárika Július Maťašovský a Milan Lopušan. Bronzovú a striebornú medailu si zaslúžila Marta Surá. Zo striebornej sa tešili Vladimír Kollár a Miloslav Suchánek.

NOVODOBÁ HISTÓRIA

Po spoločenských zmenách v roku 1989 sa divadelníci v Kysuckom Novom Meste na vyše 10 rokov umelecky odmlčali. Zanietení ochotníci však ani počas týchto rokov nečinnosti, neprestávali usilovať o znovuobnovenie tradície divadla dospelých. Ich snaha bola korunovaná úspechom v roku 1999. Vtedy sa skupine bývalých hercov (Július Maťašovský, Vladimír Psotný, Miloslav Suchánek, Milan Tomčík, Milan Lopušan, Stanislav Bača, Ján Šteiniger), podarilo získať ďalších nadšencov divadelného umenia a obnoviť tak činnosť ochotníckeho divadla dospelých v Kysuckom Novom Meste.

Ako výborný ťah sa ukázalo angažovanie profesionálneho režiséra Tomáša Rosického, ktorý mal bohaté skúsenosti so začínajúcimi divadelnými súbormi. On sám stál pri zrode, v svojej dobe veľmi úspešného profesionálneho Divadla pre deti a mládež Maják, ktoré sa od roku 1996 stalo súčasťou Mestského divadla v Žiline.

Pri príležitosti 105. výročia uvedenia prvej hry ochotníkmi z Kysuckého Nového Mesta naštudoval Divadelný súbor dospelých hru Petra Zvona Tanec nad plačom v réžii Tomáša Rosického.

Po obrovskom úspechu Tanca nad plačom sa herci aj s režisérom pustili do dalšej hry od Júliusa Barča Ivana - Mastný hrniec, ktorá sa taktiež stretla s veľkým diváckym ohlasom. Hlavní predstavitelia Mária Birošíková a Vladimír Psotný získali ocenenie za najlepšie herecké výkony na celoslovenskej prehliadke v Námestove.

Jednoaktovky A.P.Čechova Pytačky a Svadba začal v roku 2003 režírovať Tomáš Rosický. Po jeho smrti hru dokončila Katarína Kováčiková.

V roku 2004 zasadol na režisérsku stoličku dlhoročný herec Divadla pre deti a mládež Maják a Mestského divadla v Žiline Rudolf Vitos. Ten so súborom nacvičil hru Pletky otecka a mamičky od španielskeho autora Alfonsa Pasa. Na 21. ročníku Námestovských divadelných dní, získala predstaviteľka Matky, Mária Birošíková individuálnu cenu za najlepší ženský herecký výkon. Súbor si v tom istom roku zabezpečil aj postup na Celoslovenskú prehliadku činoherného a hudobného divadla v Liptovskom Mikuláši, čím sa zaradil medzi 10 najlepších ochotníckych súborov na Slovensku. Veľkolepý úspech inscenácie korunovala účasť na Divadelnom festivale Dolnozemských autorov, DIDA 2004 v Srbsku.

V roku 2005 súbor naštudoval, opäť pod vedením Rudolfa Vitosa, hru Ženích z Paríža od arménskeho autora Aramašota Papajana.

V poradí už svoju šiestu hru v novodobej histórii, predviedli ochotníci v roku 2006. Súpis dravcov bol trpkou komédiou od "otca" Radošinského naivného divadla Stanislav Štepku. Ochotníci dostali požehnanie od samotného autora a Rudolf Vitos si prizval k spolupráci aj hudobníka a člena RND Petra Vanoučka, ktorý so skupinou Barabura obohatil hru aj o piesne s typickým štepkovským humorom.

V sezóne 2006/07 sa súbor pustil do absurdnej tragickej grotesky od maďarského autora Györga Schwajdu s názvom Pomoc a opäť pod režisérskou taktovkou Rudolfa Vitosa. Súbor sa zúčastnil aj celoslovenského Festivalu Aničky Jurkovičovej v Novom Meste nad Váhom.

V roku 2008 uviedol DSD komédiu Jána Soloviča Žobrácke dobrodružstvo. Na premiéru inscenácie pozval režisér Rudolf Vitos aj samotného autora hry Jána Soloviča. Z jeho vyjadrenia pre týždenník MY Kysuce vyberáme: "Za posledných päťdesiat rokov som mal možnosť už veľakrát vidieť túto moju hru v podaní ochotníckych divadiel. Môžem zodpovedne prehlásiť, že predstavenie kysuckého súboru patrí nepochybne k tým lepším. Malo svoju osobitú atmosféru, hra prebiehala v strhujúcom tempe, tak ako to má byť v dobrej komédii. Veľmi ma potešilo publikum, ktoré bolo vnímavé a srdečné. Z Kysuckého Nového Mesta odchádzam s tými najlepšími pocitmi," povedal autor.

Rok 2009 priniesol na kysuckú scénu slovenskú klasiku. V inscenácii Jozefa Hollého Kubo sa v hlavnej úlohe zaskvel ( netradične ) najstarší člen súboru Vladimír Psotný. Režisér Rudolf Vitos spolupracoval na hudobnej zložke s Terchovsko-žilinskou rockovou skupinou Arzén.

V tom istom roku usporiadalo vedenie Mestského kultúrneho strediska v spolupráci s režisérom Rudolfom Vitosom a Mestským divadlom Žilina Divadelný workshop, na ktorom ponúklo možnosť vzdelávať sa ochotníkom z Kysúc. Lektormi boli herci MD v Žiline Kristína Sihelská, Iveta Pagáčová, Branislav Bačo, Norman Šáro a Radovan Kianica.

Na deti mysleli členovia súboru v roku 2010, kedy do repertoáru zaradili rozprávku Zdenky Horynovej, Skúšky čerta Belinka.

V roku 2011 sa na doskách Mestského kultúrneho strediska premiérovala inscenácia Maurice Hennequina Klamárka Ketty. Opäť to bolo v réžii Rudolfa Vitosa.

Rok 2015 bol v znamení Divadelnej komédie od fínsko-švédskeho dramatika Bengta Ahlforsa. V tejto inscenácii dal režisér Rudolf Vitos vyniknúť aj členom začínajúcej mládežníckej rockovej kapely So Far z Kysuckého Nového Mesta. Kapela bola súčasťou predstavenia a jej živá hudobná produkcia bola určite prínosom.

V roku 2016 sa kolektív ochotníkov z DSD v Kysuckom Novom Meste rozhodol obnoviť premiéru komédie Jána Soloviča, Žobrácke dobrodružstvo. Réžie sa ujal celý kolektív členov DSD.

Koncom mája a po prázdninách od septembra 2018 DSD začal študovať, opäť pod vedením Rudolfa Vitosa, úspešnú inscenáciu Júliusa Barča Ivana, Mastný hrniec. 15 rokov po jej prvom zaradení do repertoáru, si chce súbor pripomenúť aj režiséra Tomáša Rosického, ktorý stál pri zrode novodobej histórie ochotníckeho divadla v Kysuckom Novom Meste a ktorý nás navždy opustil v roku 2004. Premiéra bola 11. januára 2019. S touto inscenáciou sa súbor prihlásil na 52. ročník Palárikovej Rakovej. Nebol však vybraný do súťažnej prehliadky, ale v Rakovej nakoniec vystúpil v rámci sprievodných podujatí.

Na začiatku sezóny 2019/2020 došlo k zmene vedúceho súboru. Ján Šteiniger bol na čele súboru od jeho založenia a aj touto cestou mu ďakujeme za obetavú prácu v prospech Divadelného súboru dospelých v Kysuckom Novom Meste. Novou vedúcou súboru sa stala Daniela Podoláková.

V novej sezóne sa divadelníci z Kysuckého Nového Mesta rozhodli pre inscenovanie divadelnej frašky Ivana Stodolu, "Čaj u pána senátora". Jej premiéru naplánovali na predvečer volieb 28. februára 2020. Žiaľ, po voľbách nastal tvrdý lockdown a tak bola premiéra zároveň derniérou. Aj napriek úsiliu o neskoršie "znovuoživenie" inscenácie sa nám toto nepodarilo a tak diváci videli iba verejnú generálku a premiéru.

Chvíľkové uvoľnenie proticovidových opatrení na začiatku sezóny 2020/2021 sme využili na prípravu ďalšej z cyklu klasických slovenských veselohier. "Ženský zákon" od Jozefa Gregora Tajovského sme postupne začali skúšať-neskúšať a vo februári 2021 sme prešli do ilegality. Čítačky v on-line priestore nás držali v nádeji, že musia prísť aj lepšie časy.

Prvou pozitívnou lastovičkou na začiatku sezóny 2021/2022 bola správa, že sála Kultúrneho domu prešla počas prázdnin rekonštrukciou. Druhou bola skutočnosť, že sme obnovili spoluprácu s terchovsko-žilinskou kapelou Arzén. Jej kapelník Paľo Cabadaj nám urobil do "Ženského zákona" hudbu, Jaro Gažo a Zuzka Chmelárová naspievali pesničky.

Sezónu 2022/2023 sme začali veľmi nešťastne. Uprostred leta nás navždy opustila naša dlhoročná herečka a vedúca súboru, Daniela Podoláková. V našich srdciach a mysliach však zostáva naďalej a z úcty k nej sme sa dohodli, že inscenáciu "Ženský zákon", ktorá je jej divadelným dieťaťom, dokončíme. Premiéra bola vyjadrením našej hlbokej vďaky a úprimným poďakovaním našej Danke.

Novou vedúcou Divadelného súboru dospelých v Kysuckom Novom Meste sa stala Kristína Gazdíková. 

14. apríla 2023 sme prvou čítačkou začali prípravu na sezónu 2023/24.  Našou novou hrou v tejto sezóne sú „Páračky u babky Justíny“,  s podtitulom „Prierez dejinami Slovenska“. Dej tejto komédie Kamila Žišku sme zasadili do prostredia Kysúc. Tomu sme prispôsobili aj texty a hudbu, ktorá čerpá z tradícií tohto regiónu.  Ďakujeme pani Mgr. Márii Hnidkovej, ktorá nám preložila "Almanach pradeda Kasíra" do originálneho kysuckého nárečia.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky